SamochodyElektryczne.org

Szybkie ładowanie autobusu elektrycznego w 6 minut z polskim akcentem

Wyprodukowany w Polsce autobus elektryczny Arctic Whisper jest w stanie uzupełniać energię w zaledwie kilka minut

HAW 12 LE - zobacz całą galerię
HAW 12 LE (wzrost temperatury podczas szybkiego ładowania) HAW 12 LE (wzrost temperatury podczas szybkiego ładowania)

Szwedzka firma Hybricon Bus Systems (HBS) poinformowała o przeprowadzeniu w Umeå udanej demonstracji systemu ładowania dachowego dla autobusów elektrycznych w zaledwie kilka minut. 12-metrowy autobus Arctic Whisper (HAW 12 LE) posiadający system Opbrid Bůsbaar, o którym po raz pierwszy można było usłyszeć blisko 4 lata temu (wcześniejszy wpis), umożliwił szybkie doładowanie akumulatorów w 6 minut przy prądzie rzędu 625 A. Według zapewnień HBS, wzrost temperatury na złączu między szyną zasilającą, a pantografem wyniósł niecałe 10°C. Biorąc pod uwagę dane źródła [2] o pakiecie około 100 kWh, można zakładać, ze moc ładowania podchodziła pod 1 MW, przy napięciu rzędu 1600 V.

Hybricon Bus Systems zakłada, że Opbrid Bůsbaar umożliwi błyskawiczne doładowywanie autobusów Ultrafast Charging mocami rzędu od 500 do 1000 kW w 2-3 minuty na końcach linii. We wspominanym prototypie Arctic Whisper, 3 minutowe ładowanie ponoć umożliwia przejechanie 18 km z włączonym elektrycznym ogrzewaniem. Przygotowywana wersja przegubowa o długości 18-metrów ma być doładowywana w 5-6 minut, co również ma wystarczyć do podróżowania w chłodnym klimacie z włączonym elektrycznym ogrzewaniem.

Hybricon Bus Systems chwali swoją koncepcję szybkiego uzupełniania energii, znaną chociażby z pojazdów Proterra EcoRide BE35, nie wspomina natomiast nic na temat wad, czyli krótkich skoków obciążeń dla sieci zasilającej, które będą musiały być rozwiązane w ten czy inny sposób, a co będzie wymagało dodatkowych nakładów. Do uzupełniania energii w takim tempie oraz w szczególności w niskich temperaturach wymagane są także specjalne akumulatory litowo-jonowe, wykorzystujące tytanian litu. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami, ale są obarczone dwoma zasadniczymi wadami - wysoką ceną i względnie niską energią właściwą, co powoduje, że minimalizacja pakietu akumulatorów wcale nie przynosi tak wysokich korzyści jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Niemniej jednak jest to jedno z bardziej interesujących rozwiązań i potencjalnie może stanowić alternatywę dla autobusów z dużymi pakietami akumulatorów, wystarczającymi na całą dobę pracy.

HAW 12 LE HAW 12 LE

Rozwiązanie Bůsbaar firmy Opbrid zostało niejako zapożyczone z kolei. Wykorzystane zostały między innymi pantografy firmy Schunk oraz szyny zasilające firmy Furrer+Frey.

Polskim akcentem w projekcie Hybricon Bus Systems jest producent autobusów, którym okazuje się firma AMZ Kutno. O tym, że polska firma dostarcza prototypowy pojazd do Szwecji można było dowiedzieć się już kilka miesięcy temu (wcześniejszy wpis). Branżowy serwis wspominał wtedy jedynie enigmatycznie o amerykańskich akumulatorach i systemie ładowania dachowego. Dziś wiemy już, że przypuszczenia o ogniwach firmy Altairnano były słuszne, zresztą od początku były one używane w demonstracjach systemu Bůsbaar przez Opbrid (notabene sama firma jest już od dawna w rękach chińskich inwestorów). Wiemy także, że AMZ Kutno będzie dostawcą wersji przegubowej 18-metrowej z systemem Opbrid Bůsbaar.

Niestety mimo, że firma AMZ Kutno próbuje realizować ambitne projekty zagranicą, nie podjęła nawet próby startu (wcześniejszy wpis) w przetargu MZA w Warszawie (wcześniejszy wpis). Powody mogą być oczywiście różne, ale warto zwrócić uwagę, że gdyby AMZ Kutno chciało skomercjalizować w Polsce rozwiązanie testowane w Szwecji byłoby wyeliminowane poprzez wymaganie wielkości pakietu akumulatorów (minimum 200 kWh), niezależnie od tego, że autobus doładowywany na trasie w kilka minut teoretycznie mógłby kursować w „nieskończoność”. Oczywiście osobną kwestią jest opłacalność tej metody, ale tak czy inaczej przy 200 kWh nie ma nawet sensu podchodzić do implementacji błyskawicznego ładowania.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.