SamochodyElektryczne.org

Podsumowanie Michelin Challenge Bibendum Berlin 2011

Renault Fluence Z.E. - zobacz całą galerię

W dniach 18-22 maja w Berlinie odbyła się tegoroczna edycja imprezy Michelin Challenge Bibendum, składającej się z niezliczonej liczby prezentacji samochodów, konferencji oraz zawodów dla aut z różnymi rodzajami napędu.

W zawodach Intercity Passenger Car Rally w kategorii pojazdów z napędem elektrycznym najlepsze okazało się Renault Fluence Z.E.. Drugie miejsce zajęła Tesla Roadster Sport 2.5, a trzecie samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi Opel Hydrogen4. Auta musiały pokonać trasę o długości około 300 km, a także ścigać się na czas na specjalnym torze testowym ADAC. Elektryczne Renault pokonało całą trasę zużywając jedynie 37,44 kWh energii (około 12,48 kWh/100 km) oraz co ciekawe uzyskało najlepszy czas na torze - 2:02, który okazał się o 5 sekund lepszy od najlepszego wyniku Tesli. Aby przejechać 300 km samochodem elektrycznym, Renault zdecydowało się na ręczną wymianę pakietu akumulatorów w połowie trasy. Operacja zajęła technikom 6 minut. Testy dowiodły ponadto, że Fluence Z.E. charakteryzuje się emisją spalin (przeliczoną dla systemu elektroenergetycznego w Europie) niższą od któregokolwiek z pozostałych aut spalinowych, hybrydowych lub z wodorowymi ogniwami paliwowymi, biorących udział w „rajdzie”.

Renault Fluence Z.E. Renault Fluence Z.E.
wymiana pakietu akumulatorów w Renault Fluence Z.E. wymiana pakietu akumulatorów w Renault Fluence Z.E.

W zawodach Battery Electric Rally, w których trzeba było przejechać 125 km dojeżdżając do Berlina, w kategorii pojazdów prototypowych i produkowanych seryjnie pierwsze miejsce ex aequo zajęły trzy samochody - Audi A3 e-tron, Mercedes-Benz Klasa A E-CELL i Volvo C30 BEV. Na podium nie zmieścili się między innymi Nissan Leaf i Ford Connect Electric. Auta były testowane także na torze ADAC - poniżej nagranie z przejazdu Volvo C30 BEV, które uzyskało czas 2:04,15.

Electric RaceAbout Electric RaceAbout

W kategorii pojazdów koncepcyjnych pierwsze miejsca otrzymały ex aequo Electric RaceAbout i VW Lupo EL przygotowany przez Eindhoven University of Technology. Trzecie miejsce zajął pojazd Mia Electric Will 2.

Trzecią konkurencję Urban Vehicle Rally w kategorii samochodów miejskich wygrał Nissan Leaf, który na odcinku 30 km w centrum miasta okazał się lepszy między innymi od samochodów Citroën C-Zero oraz Peugeot iOn.

Poniżej załączonych zostało kilka najciekawszych filmików z Michelin Challenge Bibendum Berlin 2011. Na lotnisku Tempelhoff testowane były między innymi Formulec EF01, Citroën Survolt i Porsche Boxster E.